Koľko váži slovo?

Poznáte známu detskú prekáračku ,,prvé slovo platí, druhé letí z gatí…?“ V dnešnej dobe sa zdá, akoby prvé slová neexistovali. Akoby všetko, čo vypustíme z úst, letelo kamsi do neznáma a čo možno najrýchlejšie. Akoby slovo nemalo žiadnu váhu.

Slovo ma veľa foriem a podôb. Môžeme ho vysloviť, napísať, či dokonca zaspievať. Dokážeme ním vyjadriť svoje názory, myšlienky, emócie, všetko, čo cítime a prežívame. Bez slov by neexistovali velikáni svetovej literatúry ako Shakespeare či Dostojevskij, nevzniklo by toľko úžasných filmov a jedinečných textov piesní. Vďaka slovám sa nám zachovali tie najkrajšie slovenské rozprávky i výstižné a častokrát pravdivé príslovia a porekadlá, a navyše stále sa šíria ďalej. A to len vďaka slovám.

Slovo je zbraňou. Tou najjednoduchšou i najsilnejšou, v pozitívnom aj negatívnom zmysle. Veľakrát nám stačí len jediné slovo, aby sme niekoho potešili a urobili ho nesmierne šťastným. Jedno slovo však dokáže človeka aj neskutočne zraniť, ublížiť mu, bodnúť ho do tela nečakaným a tým najzákernejším spôsobom. Slovo je však i záväzkom. To, čo raz vyslovíme, sa nedá zobrať späť. Nedokážeme to, aj keby sme sa akokoľvek snažili. Pretože vždy je tu niekto, kto si to bude pamätať.

V antike sa na slová kládol veľmi veľký dôraz. V starovekom Grécku a Ríme sa vyučovala rétorika ako jedna z najvýznamnejších a najdôležitejších vtedajších vied. Veľké osobnosti ako Sokrates, Aristoteles či Cicero si dobre uvedomovali silu slov a správneho narábania s nimi. Vhodnou kombináciou slov a ich prednesom sa dalo ovplyvniť veľa vecí i ľudí. V minulosti sa však neprihliadalo iba na to, čo povedať a ako to povedať, ale aj na to, či sa povedané slová následne dodržali. A práve to tu dnes chýba.

Priznajme si, koľkokrát sme už niečo povedali a o pár dní sme na to akosi zabudli. Chtiac či nechtiac. Niekedy naschvál zaklameme a poprieme to, čo sme vyslovili. To sa stáva. Podľa mňa je ale horšie, keď na to zabudneme nechtiac, teda nevedomky. To znamená, že sme si na to už zvykli, že nám to pripadá úplne bežné. Veď predsa to vidíme všade navôkol. Z každej strany sa na nás valia rôzne sľuby a prísľuby, ktoré sa však nikdy nesplnia. Preto sa nám to zdá prirodzené. Ešte horšie je, keď vieme, že naše slová nedodržíme, ale sme voči tomu ľahostajní, je nám to úplne jedno. Veď to robia všetci, tak prečo nie ja?

Prázdne slová sa stali módnym hitom dnešnej doby. Dodržiavanie sľubov sa už akosi nenosí. Smutné je, že nedodržaný sľub v nás už ani nevyvolá sklamanie alebo zlosť, pretože sme to podvedome čakali. Najhoršia vec však nastane, keď už nebudeme dôverovať nikomu a ničomu, žiadnym sľubom, žiadnym slovám. A verte mi, do tohto štádia sa nechce dostať nikto z nás. Podľa rôznych prieskumov denne vyslovíme okolo 16 000 slov. To je pomerne dosť. Zaujímavé by však bolo zistenie, koľko z týchto slov myslíme vážne a koľko povieme len tak ,,do vetra“. Za koľkými slovami si stojíme a ku koľkým z nich by sme sa priznali aj na druhý deň. Obávam sa, že toto číslo by bolo skutočne nízke.

Prednedávnom sme tu mali Vianoce. Čas plný prianí, želaní, sľubov a krásnych slov. Vo vianočnom období si vlastné slová vážime o čosi viac. Možno je to tým, že máme viac času premýšľať, možno je to kúzlom Vianoc. Neviem. Bolo by však skvelé, keby sme tak robili aj po zvyšok roka. V žiadnom prípade ale nechcem nijako moralizovať, veď možno už o dve hodiny si nebudete pamätať, aké slová ste tu čítali. Každopádne vám všetkým prajem, aby ručička váh pri vašich slovách nikdy neklesla na nulu. Aby sme vetu ,,dávam ti svoje slovo“ nepoznali iba z rozprávok.

uverejnené v obecnom časopise Nededžan v roku 2011

Zločiny naše každodenné

01.02.2016

V jednej muzikálovej piesni sa spieva: ,,Ver mi, bratu, že z nás dospelých, na svojich ideáloch, na svojich priateľoch, dopustí sa takmer každý aspoň takto malilinkej, obyčajnej vraždy…“ Silné slová, kruté slová, ale skutočne pravdivé. Veď nikto nie je bez viny.

Vianočná

18.12.2015

Keď sa blížia Vianoce, svet je zrazu trochu krajší, keď sa stromček ligoce, ľudia sú si opäť bližší. V kruhu svojej rodiny každý chce byť v tento čas, prežiť krásne hodiny, prebudiť to dieťa v nás. Keď svetlo sviečky rozžiari slávnostný stôl vianočný, nech úsmev šťastný na tvári roztopí mráz polnočný. Nech koleda domom znie, pokoj dušu zaplaví [...]

Čo pre nás znamenajú Vianoce

09.12.2015

Pomaly sa nám blížia Vianoce. Čas, kedy sa na chvíľu zastavíme a spomalíme naše hektické životy. Čas, kedy sa nám plnia sny. Čas, kedy cítime v duši príjemné hrejivé teplo. Čas, kedy máme k sebe akosi bližšie. Vianoce sú najkrajším obdobím v roku. Všetci ich máme radi, všetci sa na ne tešíme. Ale aký je ich pravý význam? A čo znamenajú pre nás?

Srbsko, škola

Rodičov žiaka, ktorý v Srbsku v škole zastrelil 10 ľudí, poslal súd do väzenia

30.12.2024 19:36

Kvôli nízkemu veku nemohol byť žiak za svoj čin trestne stíhaný a je umiestnený v psychiatrickej liečebni. Rodičia skončia vo väzení.

Fico elektrina

Dovoz elektriny na Ukrajinu je podľa odborníkov slušný biznis. Strela do vlastnej nohy - ak ho zastavíme, môžeme prísť o stámilióny

30.12.2024 19:31

Zastavenie exportu elektrickej energie na Ukrajinu môže znamenať ekonomické škody najmä pre Slovensko.

Elon Musk

Nemecká vláda hovorí o snahe Elona Muska ovplyvniť ich voľby, priznáva mu však právo vyjadriť svoj názor

30.12.2024 19:06

Nemecká vláda označila opakované vyjadrenie podpory pre AfD zo strany amerického miliardára Elona Muska za pokus o ovplyvnenie parlamentných volieb.

vlk

Od januára bude možné krátko loviť vlkov, maximum je 74

30.12.2024 17:41

Od 1. januára nadobudne platnosť nová vyhláška, ktorá umožní lov vlka na území Slovenska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 138644x
Priemerná čítanosť článkov: 3747x

Autor blogu

Kategórie