Skúste sa na chvíľu zamyslieť. Čo by ste mi odpovedali, keby som sa vás spýtala, čo sa vám snívalo minulú noc? Väčšina z vás by zrejme povedala, že nič alebo že si to nepamätá. A keby som sa opýtala na sny, ktoré snívate v bdelom stave? Na vaše túžby? Reakcia mnohých z vás by bola pravdepodobne iná a dovolím si tvrdiť, že niektorí by sa dokázali rozhovoriť o svojich túžbach na niekoľko minút. Áno. Sny snívame so zatvorenými i otvorenými očami, v noci aj vo dne. Snívanie je významnou a neoddeliteľnou súčasťou našich životov.
Sny, ktoré prežívame počas spánku, sú definované ako zážitky obrazových, zvukových a iných zmyslových vnemov vytváraných naším mozgom. Udalosti v snoch bývajú často neuskutočniteľné alebo málo pravdepodobné a snívajúci nad nimi obvykle nemá kontrolu. Na základe tejto definície by sa mohlo zdať, že sny nie sú až také dôležité. Ale opak je pravdou. Vedci totiž pokusmi zistili, že u ľudí prebúdzaných v REM fáze spánku, kedy je snívanie najintenzívnejšie, dochádzalo k zmene nálad, poklesu sústredenia, nárastu úzkosti. Pri druhej skupine osôb prebúdzaných mimo REM fázu žiadne zmeny nenastali. Snívanie teda môže predstavovať aj akúsi regeneráciu psychiky, čo znamená, že je podstatné a týka sa každého z nás. Je omylom myslieť si, že nás nie, že nám sa nič nesníva. Každému človeku sa totiž prežíva 5 až 10 snov za jednu noc, avšak nie všetci si ich aj pamätajú.
V snoch mávame taktiež tendenciu uzavrieť záležitosti, ktoré sa nám nepodarilo dokončiť v reálnom živote. Sen poskytuje aj dôležité informácie o našom najvnútornejšom svete, preto sa často využíva v rôznych terapiách. Sny môžu mať viacero podôb. Zrejme každý z nás už zažil nepríjemný sen alebo nočnú moru, ktorá nás vytrhla zo spánku a po ktorej sme nezriedka mali strach znova zaspať. Na druhej strane tiež existujú sny také krásne, že ich nechceme prerušiť a je nám ľúto, že sme ich prebudením stratili. Niektoré sny dokážu byť také realistické, že ráno nevieme, či sa nám to snívalo alebo sa to skutočne odohralo. Takisto poznáme sny, ktoré sa pravidelne opakujú. Niekedy nám zase sny prinášajú hlboké posolstvo, ktoré úplne pochopíme až o niekoľko rokov. Sny snívané v noci majú teda významné miesto v našom živote a ak im to dovolíme, môžu nás značne obohatiť.
A čo naše denné sny? Naše túžby, priania, ideály, predstavy? Prečo sú dôležité? Na túto otázku existuje jednoduchá odpoveď – bez snov by sme síce existovali, ale nežili by sme. Veď človek, ktorému chýbajú sny, stráca motiváciu čokoľvek urobiť, čokoľvek dosiahnuť. Nič ho nebaví, neláka, nič pre neho nemá zmysel, nemá za čím ísť. Každý nový deň je pre neho skôr príťažou ako darom. Dá sa povedať, že takýto človek nemá pre čo vstať ráno z postele. Našťastie, stále na svete prevládajú ľudia, ktorí dokážu snívať. Aspoň v to dúfam.
Avšak snívať nestačí. Naše sny si musíme aj plniť. Hoci nie vždy je to jednoduché. Veď život nám do cesty i do plnenia našich snov kladie mnoho prekážok. Ale netreba sa vzdávať. Jedna múdra žena raz povedala: ,,Budúcnosť patrí tým, ktorí veria v krásu svojich snov.“ Naše sny nemôžeme len tak ,,poslať k vode“. Práve naopak. Podľa mňa je dôležité, aby sa naše sny zmenili na naše ciele. Vidím v tom postupnosť. Najskôr si niečo vysnívam, potom to premením na svoj cieľ a postupne hľadám spôsoby a cestu ako tento cieľ dosiahnuť a splniť si tým svoj sen. Niekedy to trvá kratšie, inokedy dlhšie. A hoci sa môže zdať, že náš cieľ je v nedohľadne, je potrebné stále za ním ísť. A vôbec sa nemusíme báť snívať veľké sny. Aj keď to môže pôsobiť namyslene alebo príliš optimisticky. Veď často tí, ktorí majú veľké sny, dosiahnu aj veľké veci. Samozrejme, keď urobia všetko pre ich naplnenie.
S pribúdajúcimi rokmi sa menia aj naše sny. Dalo by sa povedať, že čím sme starší, tým sú naše sny menej ,,bláznivé“ a viac realistické. Keď sme boli deťmi, snívali sme napríklad o tom, že budeme kozmonautmi alebo princeznami. Postupne ale naše sny nadobúdali reálnejšie kontúry. Je však dôležité neprestať snívať. A to v každom veku. Či máme 5 rokov alebo 50. Pretože kým snívame, žijeme. Hovorí sa, že keď niečo veľmi chceš, po niečom veľmi túžiš, splní sa ti to. Hoci to môže znieť ako fráza a mnohí pesimisticky zmýšľajúci ľudia sa nad ňou iba sarkasticky pousmejú, ja v ňu verím. Podľa mňa totiž táto veta nie je o snívaní, ale o tom, koľko úsilia sme ochotní na splnenie našich snov vynaložiť. A na tom nie je nič smiešne.
Sny, ktoré nám prebiehajú hlavou počas spánku, sú podstatnou zložkou našich životov. Avšak omnoho významnejšie sú sny snívané s otvorenými očami. To, o čom sa nám sníva v noci, ovplyvniť nedokážeme, ale naše sny a túžby a najmä ich naplnenie áno. Preto snívajme ďalej a nedajme si zobrať naše sny.
uverejnené v obecnom časopise Nededžan v roku 2014
Celá debata | RSS tejto debaty