Založ si blog

Hudba znamená. ..

Je jeden jazyk, ktorému rozumejú všetci. Nezáleží na tom, či si muž alebo žena, mladý alebo starý, chudobný alebo bohatý, beloch alebo černoch, či si kresťan, moslim, žid alebo budhista, či pochádzaš z Európy, Ázie, Afriky, Ameriky alebo Austrálie. Existuje jeden jazyk, ktorý všetkých spája. Tým jazykom je hudba.

Definovať hudbu, vysvetliť, čo znamená slovo hudba, je veľmi zložité. Veď pre každého je niečím iným. Vedec by povedal, že hudba je čistá matematika – sú to vzdušné kmity, ktorých frekvencie sa spočítavajú podľa fyzikálnych zákonov. A predsa sa pri tom deje niečo magické a čarovné – matematika sa mení na city.

Na svete pravdepodobne neexistuje človek, ktorý nepodľahol kúzlu hudby. Hudba dokáže vyvolať všakovaké emócie. Dokáže nás rozveseliť, vyčariť nám na tvári úsmev, povzbudiť nás, pozitívne naladiť, upokojiť, ale aj dojať či dokonca rozplakať. Koľkokrát sa vám už stalo, keď ste počuli svoju obľúbenú pesničku, že ste sa cítili zrazu akísi šťastnejší. Alebo naopak, keď ste počuli veľmi smutnú skladbu a z ničoho nič sa vám do očí natlačili slzy. Príčinou tohto všetkého je fakt, že melódie a rytmy pôsobia presne na tie oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za prekonávanie smútku, radosti alebo túžby. A práve táto skutočnosť dokazuje to, že hudba naozaj otvára bránu do sveta citov.

Hudba je takisto liekom. Tým najjednoduchším a najlacnejším. Má pozitívne účinky na našu psychickú i fyzickú stránku.  Vedci pripúšťajú, že pri počúvaní obľúbených piesní sa v mozgu vylučujú endorfíny, ktoré vyvolávajú pocit šťastia alebo dokonca eufórie a zmenšujú vnímanie bolesti. Zahĺbenie sa do hudby znižuje hladinu stresového hormónu v krvi a pôsobí utišujúco na tú časť mozgu, ktorá zodpovedá za emócie. Hudba tiež môže zlepšovať pamäť a zvyšovať rozumové schopnosti, najmä schopnosť sústrediť sa a kreatívnosť.

Hudba patrí odjakživa k podstate života, k tomu, čo robí človeka ľudským. Jej počiatky siahajú do ríše zvierat. Človek sa vedel prostredníctvom hudby vyjadrovať ešte skôr, ako povedal prvé slovo. Hudba je v podstate príroda, ktorá sa zmenila na kultúru. Už v minulosti ľudia vedeli, že hudba má očistnú a liečivú moc. Preto ju spájali s rôznymi rituálmi, uvedomovali si, že ich vnútorne obohacuje, uvádza ich do stavu pokoja a harmónie so sebou samým. Ak ste teda vnímaví a započúvate sa do hudby, všimnite si reakciu svojho srdca. Srdce totiž nikdy nepochybuje. Ak sa vám myšlienky vracajú k nejakej skladbe, je to preto, lebo srdce zareagovalo. Aj to dokazuje, že k pochopeniu hudby nepotrebujeme sluch, stačí nám iba srdce.

Vráťme sa teraz k nadpisu tohto článku. Čo by ste vy doplnili namiesto bodiek? Čo pre vás znamená hudba? Už ste niekedy nad tým premýšľali? Možno je to pre vás náročná otázka a možno nie. U mňa je odpoveď jednoznačná. Hudba je môj život. Hoci nehrám na žiadny hudobný nástroj – iba príležitostne na gitare –  a neviem ani spievať, nedokážem si bez hudby predstaviť ani jeden deň. Hudbu milujem. Počúvam ju všade a za každých okolností – keď jem, cestujem, upratujem, zaspávam, keď čítam knižku, keď sa učím, dokonca aj teraz, keď píšem tento článok. Hudba je mojím druhým svetom, do ktorého sa môžem uchýliť, keď som smutná, ale i šťastná. Keby som sa ešte raz narodila, chcela by som byť človekom, ktorý dokáže tvoriť hudbu. Veď nie je nič krajšie ako darovať hudbu.

Na svete je v súčasnosti veľa vecí, ktoré nás rozdeľujú – hranice, jazyky, náboženstvo, farba pleti, predsudky. Mnohé z týchto prekážok ani nikdy nezmiznú. Našťastie je tu hudba. Hudba, ktorá je mostom spájajúcim ľudí z rôznych brehov, prístavom zabíjajúcim smútok a mažúcim starosti, loďou, ktorá kolíše srdce a dušu.

uverejnené v obecnom časopise Nededžan v roku 2011

Zločiny naše každodenné

01.02.2016

V jednej muzikálovej piesni sa spieva: ,,Ver mi, bratu, že z nás dospelých, na svojich ideáloch, na svojich priateľoch, dopustí sa takmer každý aspoň takto malilinkej, obyčajnej vraždy...“ viac »

Vianočná

18.12.2015

Keď sa blížia Vianoce, svet je zrazu trochu krajší, keď sa stromček ligoce, ľudia sú si opäť bližší. V kruhu svojej rodiny každý chce byť v tento čas, prežiť krásne hodiny, prebudiť viac »

Čo pre nás znamenajú Vianoce

09.12.2015

Pomaly sa nám blížia Vianoce. Čas, kedy sa na chvíľu zastavíme a spomalíme naše hektické životy. Čas, kedy sa nám plnia sny. Čas, kedy cítime v duši príjemné hrejivé teplo. Čas, kedy viac »

prezidentský kandidát, čaputová, mistrík

Čaputová a Mistrík sa dohodli, že sa vzdajú v prospech toho silnejšieho

22.01.2019 14:17

Oznámili to po dohode na pracovnom obede.

poklad, košice

Pivnica pivovaru ukrývala strieborný poklad

22.01.2019 14:00

Nájdenie pokladu v Košiciach môže mať zaujímavý dosah.

Tu-22M3, ruský bombardér

Pri Murmansku havaroval ruský nadzvukový bombardér

22.01.2019 13:59

Dvom zo štyroch členov posádky sa podarilo haváriu prežiť.

dane, odvody, účtovníctvo, firma, podnikateľ

Prudký rast počtu nových firiem na Slovensku sa zastavil

22.01.2019 13:48

V roku 2018 si podnikatelia na Slovensku založili 19 927 firiem, z čoho bolo 189 akciových spoločností a 19 738 spoločností s ručením obmedzeným.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 63169x
Priemerná čítanosť článkov: 1707x

Autor blogu

Kategórie